User
Password

Vecmāmiņas receptes / 20


aspectintime | 30.05.2010. - 19:23:57 | Views: 19917

Tautas medicīna pazīstama jau no seniem laikiem
kā tikt valja no iesnām, kārpām, dzimumzīmēm neapmeklējot
ārstu un protams aptieku...
dalamies ar receptēm
Replies (85)
oomny | 07.06.2010. - 03:25:27

patīkami redzēt, ka starp šī portāla ļaužiem ir tādi, kas piekopj dabīgu dzīvesveidu un zin daudzus tautas līdzekļus!
jā, vīgrieze ir ļoti iedarbīga kā iemidzinošs līdzeklis, pats esmu pārliecinājies par tās efektivitāti. konsultēties ar ģimenes ārstiem par dažādu augu lietošanu, kā griver iesaka, eh tā nu gan ir apbrīnojami negudra doma. pirmkārt, nebūt ne katrs ģimenes ārsts ir kompetents fitoterapijā vai vispār jel ko zinošs par "tautas medicīnu", un, otrkārt, es neuzdrošinos teikt skaļus vārdus, ka tradicionālās medicīnas sistēmā ir korupcija, bet, nenoliedzami, farmācijas ražotājiem ir, teiksim tā, spēcīga ietekme uz mediķiem.
par tējām, ja nav slinkums, var atrast ļoti daudz informācijas par viskautko noderīgu, kas tepat latvijā aug. piemēram, asinszāle. ļoti noderīga kā tēja ar nomierinošu/antidepresanta iedarbību.
protams, augus vajag lietot saprātīgi un nepārdozēt. katram taču pašam galva uz pleciem.
rendija | 07.06.2010. - 10:18:09

ķimenes ir brīnišķīgs glābiņš aklās zarnas iekaisuma gadījumā. Taisam tejiņu un dzeram rītā, pusdienās un vakarā. Tostarp, ar šo tējiņu var līdzēties vien pie viegla iekaisuma. Tie cilvēki, kuriem aklās zarnas sāpīte ir hroniska, ik pa laikam uzpeld, bet nav akūta, arī var salāpīties ar ķimenu tēju. Bet tā kā ar ielaistu iekaisumu var aiziet banāli pie dieviem, labāk jau taisīt profilaktiskas ķimenu kūres, lai tāds iekaisums nemaz nerodas.   

Bālģīmīšiem, kuriem fiksi rodas zilumi pat pie lielāka pretvēja, jādzer nātru tēja. Tā stiprina asinsvadus.

Asinszāli ievācot, jāskatās uzmanīgi vai tā ir divšķautņu, vai četršķautņu. Jo tā otrā nemaz nav laba.
kuhtene | 07.06.2010. - 10:56:20

ar ķimenēm gan ir jāuzmanās. it kā ķimeņu tēja ir arī līdzeklis mātēm zīdīšanas periodā, ja ir par maz piena. vismaz to kā šādu līdzekli manai mammai ieteica, bet... pēc vienas šādas tējiņas piens tika norauts pilnībā un nācās mani mākslīgi izbarot...

bet tā četršķautņu asinszāle skaitās indīga, taču es pagaidām to dzerot vēl neesmu ne saindējies, ne noindējies. kaut gan tas, kas notiek ar manu organismu vēl nav nekāds rādītājs,- galu galā es arī čuskogas un mušmires ēdu    
kuhtene | 07.06.2010. - 10:59:09

ļoti labs un efektīvs līdzeklis gremošanas trakta darbības regulēšanai ir vērmeles. taču ar tām ir jāuzmanās, jo ir indīgs augs. tēja ir jāatavo vāja un to nedrīkst lietot ilgāk par nedēļu, ja dzer pa glāzei dienā. vērmelēs esošiem alkaloīdiem un glikozīdiem ir raksturīgs uzkrāties organismā un ilgstoši lietojot vērmeļu tāju var arī saindēties.
rendija | 07.06.2010. - 18:36:42

    domāju, tavas atmiņas par tevis zīdīšanas posmu varētu būt visai izplūdušas un nekonkrētas.      Tādēļ apgalvot jau nu nevajag, ka no ķimeņu tējas tavai mammītei piens aizgāja ciet.
kuhtene | 07.06.2010. - 18:58:38

jā, bet es pieļauju, ka manas mammas atmiņas nav tik izplūduša ;) ķimeņu tēju viņa vēl jo projām atceras ar rūgtumu...
oomny | 08.06.2010. - 02:22:49

jā, biju jau agrākl kaut ko dzirdējis par tām šķautnēm.
nu jebkurā gadījumā, asinszāli aptiekā pērkot, nevar trāpīt neriktīgo :]
bet pašam ievācot... eh, nu jā, jāskatās http://www.dabasdati.lv/lv/image/e950...175ac/4255/
tās šķautnes ne vienmēr var labi samanīt, atliek skatīties uz ziedu formu.
bet kur tad ir tā sāls?
reku, te rakstīts, ka ievācamas ir abas http://www.diena.lv/lat/dzive/majokli...as?galpos=2 ; te viens gudrs vīrs stāsta, kā pirtsslotās izmantojamas abas asinszāles http://www.latvijaspirts.lv/web.../?id=401780 , reku te ir jautājumi bez atbildes http://www.aptieka.lv/?lapa=raksts_ko...;raksts=374
kā tad īsti ir?
kuhtene | 08.06.2010. - 10:41:05

nu es personīgi lietoju abas.
rendija | 08.06.2010. - 11:09:20

šķautnes jauc, ja maza pieredze asinszāļu vākšanā. Jo patiesībā jau redzams konkrēti, stumbriņam ir divas vai četras kantes. Lietojamās ir vienkāršākas, bālākas. Parasts dzeltens ziediņš, zaļas lapiņas. Otra ir košāka, raibāka. Ziedi dzelteni- mazliet pat oranži. Izteikti plankumains augs.
angelius | 08.06.2010. - 19:32:09

Par to indīgumu runājot.. Principā jau jebkura ārsnieciskā droga var būt indīga attiecīgās devās..
Un tāpat kā indīgie augi var būt ārstnieciski,piem,.driģenes,kreimenes,melnā ozolpaparde,ārstneicības tauksakne,dzeloņainais velnābols...
(driģeņu eļļu lieto kā sāpju remdinosu līdzekli ierīvēsānai pie reimatisma,radikulīta,pulverī saberztas lapas izmato pret klepu.Kreimene-sirds un nervu slimību ārstešanai.Melnā ozolpaparde-saknenū ekstraktu lieto zarnu parazītu ,visbiežak lenteņu izdzīšanai,ārīgi reimatisma ārstēšanai.ārstneicības tauksakne-pret caureju,audzēju,reimatisma,bronhīta ārstēšanai,velnābols-antispazmatisks un nomierinošs līdzeklis.)
angelius | 08.06.2010. - 19:45:42

Bet par asinszāli skaidrībai-
Asinszāle,punktainā(hypericum perforatum L.)
Punktaina asinszāle ir daudzgadīgs asinszāļu dzimtas kastaugs ar vairākiem,gludiem,divšķautņu,zarainiem stumbriem,kas sasniedz 30-60cm augstumu.Lapas pretējas,sēdošas,iegarenas,gludas,ar veselam malām.Lapu malas redzami melni punkti.Pret gaismu tajās sakatāmi aŗi daudz caurspīdīgu punktu,un šķiet,ka lapas ir caurumotas. Ziedi dzelteni,ar tumšbrūniem punktiem apakšpusē,sakārtoti skarveida ziedkopās. Zied no jūnija lidz augustam.

Izmanto saaukstēšanās,adas,kuņģā slimību ārstēsānai,pie vispareja vajuma.Svaigus,saberztus asinszāļu lastus izmantoilgi nedzīstošu brūču,čūlu un apdegumu ārstēšanai.Asinszāļu ekstraktu lieto kā svelkošu,anmtiseptsku līdzekli kuņģa un zarnu iekaisumu ārstēsānai uun ka ari stimulejošu un prettārpu līdzekli.
venuss | 08.06.2010. - 20:45:54

Visiem iesaku no personīgās pieredzes ... Ingvera saknes uzlējumu . Ingvera sakni sagriež plānās šķēlītēs , apm 1 ēdamkaroti uz 1 krūzi ( 200-300 ml) , sastampā ar koka stampiņu , lai izspiežas sula . Tad aplej ar verdošu ūdeni , uzliek vāciņu un patur apm 10 min . Ja kādam nepatīk biezumi var nokāst ( es lietoju ar visiem biezumiem ) . Pievieno medu vai ko citu saldu un dzer katru rītu tukšā dūšā . Visu labo par Ingveru var izlasīt Googlē . Uz veselību !    
angelius | 08.06.2010. - 21:28:20

Starpcitu,atradu vēl kādu labu līdzli,ja ir saindēšanās.. Tikai.. vācot šīs drogas,var nāksties maxāt sodu,ja noķer..Jošis augs ir aizsargajams..tapec vispār nebūtu ieteicams vākt.. Bet nu. Smaržīgā naktsvijole-vac gumus tūlīt pēc noziedēšānas.Lieot ka savlkošu un pretiekaisuma līdzekli,pie saindēšānās,lai aizkavētu indes uzsūkšanos,kuņģā un zarnu trakta iekaisuma,caurejas ārstēsanai.
Bet pret caureju palidz arī melleņu ogas(un netiks izpostiti aizsargājami augi :) )

angelius | 08.06.2010. - 21:34:25

Ta kā šogad ir ļoti daudz asinssūcēju kukaiņu,var gadīties,ka koduma vieta uzpamsts,tad labi pampumu noņem biezpiens.Uzliek auxtu biezpienu uz sapampušās vietas(var ielikt kādā maisiņā,lai viss nenotek ar sūkalam) un apsien.. Pag gad kad bij iekodis kkāds kukainis,bija uzpampusi puse plaukstas virspuse. 2 dienas 2x mainot biezpienu,viss lielais pampums bija nogājis :) jau 1.dienā pampums bija samazinājies..

Un ja gadās kāda brūce,trauma,labi noder ceļmallapa..(starpcitu,arī šo var izmantot kad ir sapampis.. bērnība kad sastiepu potīti,vai noberzts kkas,lika ceļmallapu..labi palīdz :) )
oomny | 09.06.2010. - 05:42:29

par tām asinszālēm, angelius, gūgli lietot es pats māku, bet man nu netop skaidrs, tieši ar ko tā četršķautņu ir slikta. nu, būtu kaut kur konkrēti uzrakstīts, piemēram, ka tai kaut kādu vielu koncentrācija ir augstāka nekā divšķautņu zālei, vai varbūt tur ir kaut kāda sevišķi indīga viela kas divšķautņu zālē nav, vai nu vēl kaut kas tamlīdzīgs, bet nu nav nekur nekā tāda. viss, ko atrodu, ir, ka kaut kur ir rakstīts "nelietojiet četršķautņu", bez jebkādiem paskaidrojumiem, vai arī "droši vāciet abas". a kur taisnība?
kuhtene | 09.06.2010. - 06:03:35

oomny, zaķskābenes PSRS indīgo augu sarakstā ir iekļautas, jo satur zilskābi, bet mēs mežā paaudžu paaudzēs šo lakstu esam ēduši. mans domāt, ka ar četršķautņu asinszāli ir tas pats, kas ar zaķskābeni. kāds izdomāja, ka indīga un visi pārējie tik tālāk raksta, ka nevajag vispār lietot...
rendija | 09.06.2010. - 12:19:12

četršķautnu asinszālē ir augstāka vielu koncentrācija. Ja akurat interesē, to var arī uzguglot. Ne latviešu valoda, protams.

Man pietiek ar to, ka vecā paaudze vāca tikai divšķautņu asinszāli. Es šajās lietās tomēr zāļu tantiņām vairāk uzticēšos, nekā mūsdienu urbānajiem poligāmistiem.    tantuki tomēr paaudžu paaudzēs glabāja šīs zināšanas, uz zālītēm vien i dzīvojās. Mūsdienu pļavu ekskursantu līmenis tur nestāv ne tuvu. Bet, protams, būtu interesanti lasīt zinātnisku rakstu par šo tēmu.       
kuhtene | 09.06.2010. - 13:15:25

nu pilnīgākā informācija latviešu valodā, ko esmu lasījis, ir "Savvaļas ārstniecības augi". padomju laika izdevums, bet apkopota informācija gan par augu ķīmisko sastāvu, gan izmantošanu tautas medicīnā, gan medicīnā. ir iekļauti arī sugu apraksti un attēli. neskaitās gluži zinātnisks darbs, bet populārzinātnisks.
angelius | 09.06.2010. - 18:01:07

oomny,starpcitu,es googles tanti neizmantoju.. :P ir arī citas metodes,ne tik ļoti musdienīgas.. ;)
rendija | 09.06.2010. - 23:47:27

   man tāda arī ir. No vecmāmiņas mantojumā. Grāmata, es domāju.

Ja brīvā dabā gadās kāds pušums vai bites dzēliens, jāsameklē maura kumelīte. Ieteicams izvēlēties augu pirms tā ziedēšanas. Jāsavāc tā lapiņas, jāsarīvē pirkstos līdz izdalās zaļgana sula. Šāda ’’putriņa’’ jāuzliek sāpošai vietai. Ja ir asiņošana- uzspiež un patur kādu brīdi. Iedarbojas brūci savelkoši un attīroši. Brūce sāp mazāk un dzīst ātrāk. Var likt ziedes vietā zem apsējiem, savlaicīgi mainot uz jaunu.
© Gay.lv. Visas tiesības aizsargātas.
Contacts  |   Advertise  |   Terms of Service  |  Privacy Policy  |  

Our website uses cookies. If you continue navigating we consider that you accept their use.