alvils
|
27.03.2017. - 22:52:21
Šo ceturtdien būs tas retais notikums, kad uz Lielās Ģildes skatuves solista lomā kāps klasiskās mūzikas virtuozs, kas nebaidās būt atklāts gejs. Tas notiks Sinfonietta Rīga koncertā, kur klavieru solo spēlēs Niks van Bloss (Nick van Bloss). The Independent ir publicējis atklātu un sirsnīgu rakstu par šo cilvēku - viņam laimīgā bērnība beidzās 7 gadu vecumā, kad kādu rītu viņš pamodās ar Tourette sindromu. Skolas gados ne visi bija gatavi viņu pieņemt, taču viņš atklāja, ka mūzika ir viņa aizraušanās un ka spēlējot klavieres sindroms viņu pārstāj vajāt. Seko zvaigžņu gadi Karaliskā mūzikas koledžā, kur viņš, cita starpā, sevi pieņem arī kā geju. Pēc tam aktīva koncertdzīve, kuru pārtrauc vēzis un sindroma uzliesmojums. 15 gadi tiek pavadīti prom no mākslas, līdz beidzot viņš spēj akceptēt sindromu arī ar visām tā pozitīvajām pusēm - lielisko atmiņu un milzīgo enerģijas devu. Un tam seko klausītāju un kritiķu apsveikta atgriešanās uz skatuves.
Viņa repertuārā pārsvarā ir tikai baroks, Vīnes klasika un romantiķi - laikam jau opusi, kuros nošu pērles ir neparastā daudzumā un ritms vēl nav sasniedzis to eksperimentālo sarežģītību, kuru tam piešķirs Stravinskis un viņa sekotāji. Rīgas koncertā dzirdēsim Mocarta uvertīru "Figaro kāzām" un Bēthovena 1. un 5. klavierkoncertu. Vīnes klasiku mīlošā Sinfonietta publika visas biļetes jau sen kā izpirkusi.
Interesentiem šoreiz būs jāsamierinās ar youtube - Bēthovena Appassionātu (godīgi sakot neesmu sajūsmā par šo lasījumu, bet varbūt tāpēc, ka bērnībā mēdzu klausīties nedaudz maigāku interpretāciju)
Jānovēl, lai Lielās Ģildes daudz kritizētais flīģelis mākslinieku nepieviļ. Diemžēl tā ir Latvijas realitāte, ka Rīgas pilij tiek pirkts 100.000 eur vērts flīģelis, bet uz valsts galvenās koncertskatuves ir novecojis instruments, kuru piem., Georgijs Osokins atsakās spēlēt (ved savu Yamaha instrumentu).