User
Password

Intresanti uzinat Jusu domas par to EDAM


budists | 25.11.2007. - 00:56:37 | Views: 4263

Pedeja laika paradas loti daudz "veseligu" piedevu un kimisku savienojumu, kuri it ka pec anotacijam veseligi, bet isteniba ... par vesligumu vel dikti jasridas.
Man butu Loti interesanti uzinat no portala apmekletajiem:
ka mes izvelamies partiku, vai pieversam uzmanibu markejumam ar "modificets" burtiem "E" un vai tiesam zinam kura no E samera nevainigs komponents un kurs tiesam inde, un kuru iznems no E-saraksta nakotne.
Butu interesanti uzinat ka mes skatamies ko mes "liekam mute" un cik liela mera ticam razotaju anotacijam un vai zianm ko patiesam razotaji liek produktos.

ka miklu piedavaju:
no viena kg aigstvertigas galas kg cik kilogramu sarazo produkcijas viens no vadosiem Latvijas galas produktu razotajs.

man intresanti zinat lasitaju viedokli. ludzu uzrakstiet cik ... kilogramis.
velak pateiksu isto ciparu!
Replies (37)
12
frodo | 25.11.2007. - 02:50:24

Paldies par interesantu jautājumu!
Pārtiku izvēlos pēc principa : ēdu to, kas man garšo. Marķējumiem īpašu uzmanību nepievēršu (zinu, zinu, tas nav pareizi), jo pieļauju, ka tur var uzrakstīt visu, ko sirds vēlas. Par "E" nezinu daudz, man draudzene bija no žurnāla izgriezusi tabuliņu par tiem "E", kuri ir tie labie un kuri nav, bet es to esmu pazaudējusi. Gaļu neēdu, un gaļas produkciju arī.
Tāpēc nekādas tā teikt advancētas pieejas man nav.
maikls | 25.11.2007. - 13:19:51

Es pārsvarā pērku tikai tos produktus, kuros nav nevienas e-vielas... patiesībā tas nav grūti un manu izvēli tas īpaši neierobežo, jo tie pārtikas produkti, kuros ir e-vielas, pārsvarā ir neveselīgi un bez tiem var ļoti labi iztikt.

Mistiq-am nav taisnība, ka puse no e-vielām būtu nekaitīgas. Jā, askorbīnskābe, citronskābe un vēl pāris dabiski iegūtas vielas varētu nebūt kaitīgas (lai gan sintētiskais c vitamīns un citronskābe ir kaitīgi, taču nesalīdzināmi mazāk par citām e-vielām), bet, pirmkārt, šādu vielu uz kopējā fona ir ļoti maz; otrkārt, ražotāji šīs vielas labprātāk nosauc vārdā, nevis raksta numuru. Sālij, piemēram, nemaz nav sava e-numura. Gandrīz visas e-vielas ir iegūtas laboratorijās, tās ir sintētiskas, un pat tik ierastie sintētiskie vitamīni ir kaitīgi - pēdējā laikā ir bijuši vairāki pētījumi, kuri norāda uz to, ka sintētisko vitamīnu lietošana samazina dzīves ilgumu un veicina saslimšanas.
maikls | 25.11.2007. - 13:20:17

Atļaušos pārkopēt

Žurnāla "Journal of the National Cancer Institute" 2007. gada 16. maija izdevumā publicēti plaša pētījuma rezultāti, kurā apsekoti gandrīz 300 tūkstoši vīriešu. Pētījumā konstatēts, ka vīriešiem, kuri vismaz reizi dienā lieto multivitamīnu preparātu, ir divreiz lielāks risks nomirt no prostatas vēža, salīdzinot ar vīriešiem, kuri nelieto nekādus pārtikas piedevas.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem to vīriešu vidū, kuri bez multivitamīniem lieto arī cinka preparātu, risks nomirt no prostatas vēža ir vairāk nekā 4 reizes lielāks, ja lieto selēna preparātu – vairāk nekā 5 reizes lielāks, salīdzinot ar vīriešiem, kuri nelieto pārtikas piedevas. Pētījuma autori uzsver, ka iegūtie rezultāti saskan ar citu agrāk veiktu pētījumu rezultātiem.

Saistība starp sintētisko vitamīnu lietošanu un priekšlaicīgas nāves risku atklāta arī citos pētījumos. Tā, piemēram, žurnāla "The Annals of Internal Medicine" 2005. gada 4. janvāra numurā tika publicēts pētījums, kura rezultāti atklāj, ka liels sintētiskā E vitamīna patēriņš palielina priekšlaicīgas nāves risku.

Žurnāls "The Journal of the American Medical Association" 2007. gada 28. februāra numurā publicēja rezultātus dāņu pētījumam, kurā aplūkoti dati par vairāk nekā 200 tūkstošiem cilvēku un kurā tika konstatēts, ka starp cilvēkiem, kuri lieto beta karotīnu, ir par 7 procentiem lielāka mirstība, starp cilvēkiem, kas lieto vitamīnu A, ir par 16 procentiem lielāka mirstība, bet starp cilvēkiem, kas lieto vitamīnu E, mirstība ir par 4 procentiem lielāka, salīdzinot ar tiem, kas nelieto sintētiskos vitamīnus.

Kāds privāts uzņēmums, kas nodarbojas ar vitamīnu testēšanu - ConsumerLab.com – 2007. gada janvārī ziņoja, ka 52 procentos no pārbaudītajiem multivitamīnu preparātiem konstatēts svina piesārņojums un daudzu preparātu sastāvs neatbilst informācijai, kas norādīta uz etiķetes, piemēram, kādā bērnu multivitamīnu preparātā tika konstatēts tik liels daudzums A vitamīna, ka tas var kļūt toksisks.

Sintētisko vitamīnu negatīvā ietekme skaidrojama ar to, ka tie izjauc cilvēka organisma dabiskos aizsardzības mehānismus. Zinātnieki un ārsti iesaka lietot pilnvērtīgu uzturu un visas organismam nepieciešamās vielas uzņemt dabīgā veidā ar pārtiku, nevis ar sintētiskajiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, kuru lietošana nav droša. Jāizvairās arī no to pārtikas produktu lietošanas, kuri ir papildināti ar vitamīniem, piemēram, margarīni, sausās brokastis, dažādi dzērieni u.c.
maikls | 25.11.2007. - 13:26:47

Starp citu Ministru Kabineta noteikumos ir uzskaitīts, kuriem produktiem nedrīkst pievienot piedevas.

pārtikas piedevas nedrīkst pievienot šādiem pārtikas produktiem:

9.1. neapstrādātiem pārtikas produktiem - pārtikas produktiem, kas nav apstrādāti vai ir apstrādāti tā, ka nav mainījies produkta sākotnējais sastāvs (piemēram, dalīti, griezti, kapāti, mizoti, lobīti, malti, tīrīti, atdzesēti, sasaldēti, iesaiņoti, mazgāti produkti);
9.2. medum;
9.3. neemulģētām augu un dzīvnieku eļļām un taukiem;
9.4. sviestam;
9.5. pasterizētam un sterilizētam (arī ultraaugstā temperatūrā sterilizētam) pienam un vājpienam;
9.6. pasterizētam krējumam;
9.7. nearomatizētiem, pēc fermentēšanas nekarsētiem piena produktiem;
9.8. dabīgiem minerālūdeņiem un avotu ūdeņiem, kas atbilst Ministru kabineta noteikumiem par dabīgajiem minerālūdeņiem un avotu ūdeņiem;
9.9. kafijai (izņemot aromatizētu šķīstošo kafiju);
9.10. kafijas ekstraktam;
9.11. nearomatizētai lapu tējai;
9.12. cukuram;
9.13. makaroniem (izņemot makaronus bez lipekļa un makaronus, kas paredzēti diētām ar pazeminātu olbaltumvielu saturu);
9.14. nearomatizētām paniņām (izņemot sterilizētas paniņas);
9.15. speciāli zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētiem pārtikas produktiem, kas atbilst normatīvo aktu prasībām par pārtiku zīdaiņiem un maziem bērniem.
budists | 25.11.2007. - 14:06:12

man ari butu intresantu un domaju pec tam ari citiem

no 1 kg galas cik kg produkcijas sarazo viens no vadosiem LV galas parstrades uznemus?
mistiq | 25.11.2007. - 15:24:24

psc, maikls, nu gan sasviestoji :D

P.s. [E] mūsdienās vairs nav tikai ūdenī... un ja no visa sitētiskā baidiet, tad laikam vēl spuldzīti kā dievišķo brīnumu pielūdz ;DDD
devianart | 25.11.2007. - 15:40:57

no E neviens nevar izvairíties. tie ir visur... neaudzeesi tachu pats savu saknjudaarzu utt. un bioloiski tírá paika maksá oi,oi,oi.
janisl202 | 25.11.2007. - 18:21:44

Tie E nav jau visi vienādi. Ir tādi E par kuriem nekas slikts nav konstatēts ir tādi E, kas daudz kur aizliegti dēļ zinātniski pierādīta kaitējuma veselībai, piemēram kuņģa čūlu izraisošas vielas vai nervus bojājošas vielas. Latvijā daudzas no piedevām, kuras pamatoti ir aizliegtas ASV, Lielbritānijā uc attīstītajās valstīs, ir atļauts lietot. Nevar izvairīties no E kopumā un nav arī vajadzības to darīt, bet var un vajag izvairīties no tā, kas neapšaubāmi ir kaitīgs.
exs | 25.11.2007. - 18:40:24

Bija man nesen viens gadiijums. Nopirku veikalaaa linseeklu ellu , vienu pili no ellas nobaudiiju maajaas un tuuliit to izsplaavu aaraa jo bija neciesama garsa un riikle pus dienu suursteeja. Es nevilcinoties aizgaaju uz veikalu noskaidrot iemeslu un tur pat attaisiiju citu pudeli ar taadu pasu smaku. Veikala administraacija piedaavaaja atdot naudu. Es piezvaniiju uz pateereetaaju aizsardziibas inspekciju , kur man apsoliija izmekleet so lietu 2 nedeelu laikaa un atzvaniit man pa telefonu. Rezultaataa man taa arii neatzvaniija un sii ella veel joprojaam ir paardosanaa veikalaa. Pats paradoksaalaakais tas ka uz pudeliites rakstiits ka taa ir dabiigaa linseeklu ella. Es zinu kaada ir dabiigaas linseeklas ellas garsa. Atliek tikai uzzinaat taas pudeliites saturu , bet tas maksaas naudu.
Jautaajums - ar ko iisti nodarbojas pateereetaaju aizsardziibas biedriiba?
budists | 25.11.2007. - 19:27:40

exs es tev pilnigi piekritu, ka nevar uzticetien kas rakstts uz etiketes. manos gados jau butu loti naivi uzticeties reklamai.
ja nrunajot nopietni - par nepatieu zinu snigsanu vel Latvijas brivalsti nekas nav ielikts "kurki" iznemot tos, kuri ir apbvainojusus politiskos musu maizes tevus:)
viens no diskusijas intereantiem rakstija par ekologiski tiru partiku. dazreiz iegriezos sajos veikalos un citigi petu veikala "repertuaru". esmu parsteigts par precem ,kuras tiek uszkatitas par ekologiski tiram. iecienijusi veikalnieki sulas, kuras var jau gadities ka ir no ekologiski trras izejviejas, kuru vairums sulu razotaju ieperk no Brazilijas. bet soreiz jau iet runa ar kadu udeni razotaji to atskaida. Latvija nav normativu aktu, kuri reglamntetu undens RADIAKTIVITATI. pie mums var pardot ari radiaoaktivu. Musu sulu un dzerienu razotaji nevar Eiropa konkuret, jo tur veinkarsi radioaktivo udenu nedzer. pie mumsn likuma par to nav un mes dzeram udueni partikas produktos, kurs satur vairak ka 100 bekeriliju, bet Eirppa norma maxsimala 80. skeptiki man opones MES TACU VEL DZIVI. varu no ierinat mes ari turpmak dzivosim tikai ka... :) tas ir pagaidam vel atklats jautajums:)))

budists | 25.11.2007. - 19:30:42

ATVAINOJOS PA ORTOGRAFIJU IEPRIEKSEJA RAKSTA:)))
sanaca parak emocianali!
queserasera | 25.11.2007. - 19:58:54

Latvijas paterina precu sastavs krasi atskiras no R-Eiropas attiecigi tadu pasu precu sastava. Mums kadi tik tie E nav pievienoti! Piemeram, preci X razo Vacija. Uz vienas linijas razo preci X iekszemes paterinjam, bet uz otras linijas razo preci X ar vai bez (attiecigi no valsts atlaujam pret E esamibu prece) E importam pa R-Eiropu, bet uz treshas linijas iet tada pasa paskata prece X, tikai ar kaudzi E, kas paredzeta milotajiem Austrumiem. Tadel mana uzticiba ir versta tikai Latvijas produktiem, jo ceru, ka TIK traki latvietis latvieti nenoindes, ka to dara "parejie".
exs | 25.11.2007. - 20:27:45

queserasera taaa linseeklu ella ko pirku bija razojusi aiir latvijas firma. Teiksu es vairaak pat vairaak uzticos muusu austrumu kaiminvalsts preceem .
rendija | 25.11.2007. - 20:45:47

Mans uzturs ir vecmodīgs- īsta gaļa, īsti dārzeņi, īstas piedevas.Tā ka mani daudz vairāk varētu satraukt... solanīns, piemēram :).
maikls | 25.11.2007. - 22:42:38

Ja runa ir par e-vielām, tad no tām ir diezgan viegli izvairīties... īstā rudzu maizē, rīsos, griķos, auzu pārslās, makaronos, zirņos, pupiņā,s dārzeņos, augļos, sviestā, cukurā, eļļās un daudzos citos produktos e-vielu nav. Tur var būt pesticīdu atliekas, balinātājvielu atliekas un vis kaut kas cits, bet tās jau nav e-vielas. E-vielas ir pārtikas piedevas, kuras speciāli pievieno produktiem.

Ja runā par pašmāju vai ārzemju produkciju, tad pieredze man liek vairāk uzticēties importa precēm, nevis vietējam ražojumam (runa nav par vietējo zemnieku produkciju, bet gan par lielos apjomos ražotu produkciju). Rietumeiropā un Centrāleiropā ir stipras patērētāju tiesību aizsardzības organizācijas, daudz stingrāka kvalitātes kontrole, e-vielas daudzos produktos ir mazāk nekā vietējā ražojuma precēs. Mūsu pašu ražotāji domā tikai par peļņu, nevis par patērētāju interesēm. Turklāt mūsu valstī ir ļoti slikta kvalitātes kontrole, tos pašus ekoproduktus neviens nepārbauda, daži cilvēciņi apstaigā saimniecības, kurām ir piešķirts sertifikāts, noņem analīzes no augsnes, bet nepārbauda gala produkciju,. Un tad nu ir tā, ka kā ekoloģiskus produktus pie mums var tirgot praktiski jebko. Citviet Eiropā taisa analīzes katrai produkta partijai. Bet reāli pie mums ir tīrāka vide un varētu izaudzēt un saražot patiešām ekoloģiskus, kvalitatīvus produktus, kuri būs labāki par citviet Eiropā ražotājiem, bet latviešu alkatība un vēlme gūt vieglu, ātru peļņu ir novedusi pie pašreizējās situācijas, kad es vairāk uzticos importa produkcijai (Austrija, Čehija, Vācija, Spānija, Portugāle, Zviedrija).
iyxan | 25.11.2007. - 23:48:14

uz e burtiem neskatos, bet ko liekumutee, ak nu to gan uuuuuu
budists | 26.11.2007. - 09:11:50

maikls liela mera Tev piekritu par ta sauktiem ekologiski tiriem produktiem. Zem markas "ekologiski tirs" var iegadaties nezinko:)
assen | 26.11.2007. - 19:41:38

Nepieveershu uzmaniibu nekaadiem E burtiem... a kaads labums veselam nomirt?
aspectintime | 27.11.2007. - 00:25:29

es izvelos latvijaszaljo kaotiiti zeel ka ne zilo:P
ihtiandris | 29.11.2007. - 08:42:19

dabisku produktu vairs nav ... par to varam aizmirst piemēram runājot par sulām raksta ka 100% dabīga bet pēc pāris centimetriem uzraksts no koncentrāta, jeb jaunā reklāma kur puika skrien pirktdams apelsīnus un spiež sulu reklāmā tiek uzdots cik vienā litrā ir svaigi spiestu apelsīnu ( ja nemaldos tad bija 18) tagd paši parēķiniet ja 4 apelsīni ir apmēram 700-1000 gramiem un maksā ap 0.50 tagad paši parēķiniet cik tādai suliņai būtu jāmaksā
12
© Gay.lv. Visas tiesības aizsargātas.
Contacts  |   Advertise  |   Terms of Service  |  Privacy Policy  |  

Our website uses cookies. If you continue navigating we consider that you accept their use.