kaadskautkur
|
2016.11.26. - 00:40:42
Tā kā alvils pieskārās visai tai tehnoloģiju un apziņas/saprāta uzglabāšanas un apstrādes tēmai, tad paturpināšu.
Man kā fantastikas (sci-fi) cienītājam vienmēr ir gribējies protestēt, kad kādā stāstā lasu par teleportāciju, kuras laikā vienā galā cilvēks tiek izjaukts pa atomiem un pēc tam otrā galā savākts, jo tāda ideja nepārliecina par to, ka "es" apziņa arī tiek pārnesta līdzi.
Vispirms pieņemsim, ka otrā galā savāktais sastāv no citiem atomiem, jo matēriju "kā tādu" nevar pārraidīt; tiek pārraidīta tikai info par to, no kādiem atomiem sastāvēja cilvēks sākuma punktā.
Tātad, priekš visiem ārējiem novērotājiem otrā galā tiks iegūts tas pats cilvēks - izskats, uzvedība, atmiņas, viss sakrīt, ja jau mēs pieņemam, ka cilvēka būtību nosaka tikai viņa matērija.
Bet kas notika ar veco "es"? Var jau teikt, ka tas "pārvietojās" līdzi, jo tāda "es" nemaz nav, tas ir tikai smadzeņu darbības produkts. Taču lai pašaubītos par šī apgalvojuma patiesumu, nosimulēsim kādu interesantu "sistēmas gļuku". Iedomāsimies, ka teleportācijas kļūmes dēļ sākuma punktā esošais cilvēks netika izjaukts, bet palika dzīvs, un otrā galā ieguva klonu, precīzu līdz pēdējai mums zināmajai elementārdaļiņai. Priekš ārēja novērotāja dabūjam divus identiskus cilvēkus. Bet kas tad notika ar sākotnējo "es"? Un te atkarībā no atbildes var rasties dīvaini secinājumi. Apskatīsim dažus variantus:
1) pats acīmredzamākais ir tas, ka sākotnējais "es" palika sākuma punktā un no šī cilvēka viedokļa nekas nemainījās, teleportācija nenotika. Otrā galā esošais gan domā citādi - ka viņš teleportējās. Taču jebkurā gadījumā, viņš nav tas pats sākotnējais "es", bet gan pilnīgi jauns cilvēks. Ko no šī varam secināt? Ka šāda veida teleportācija (vienā galā izjauc, otrā saliek no vietējā materiāla precīzu kopiju) nedarbojas, jo sākuma punktā esošā personas "es" apziņa tiek iznīcināta kopā ar matēriju (ja ticam, ka "es" neturpina dzīvot bez matērijas). Tātad, noslepkavojam cilvēku un uzbūvējam klonu. Nē, negribu šādu teleportu.
Taču tagad izriet jautājums - ja nav iespējams pārnest "es", uzbūvējot precīzu klonu, tad kur gan tas "es" tiek uzglabāts? "Zemāka līmeņa" elementārdaļiņās, vai kaut kur vēl "dziļāk"?
2) ne tik acīmredzams variants, taču tas uzprasās no loģiskās idejas, ka "es" ir tikai smadzeņu darbības auglis. Un tādā gadījumā teleporta kļūdas gadījumā dabūjam to, ka "es" arī tiek klonēts. Repsektīvi, tas nozīmētu, ka tas cilvēks sevi sāks apzināties abos variantos vienlaikus - gan kā sākuma punktā palikušo, gan teleportēto. Šis variants rada jautājumus. Piemēram, vai šis cilvēks vienlaikus dzirdēs ar četrām ausīm un redzēs ar četrām acīm un vai tad arī kustības abiem ķermeņiem būs sinhronas? Taču tad izriet jautājums no fizikas tēmas - kā tas divos ķermeņos sadalītais "es" sinhronizējas? Mēs taču neticam telepātijai, vai ne? Divi fiziski ķermeņi, kas atrodas pretējās zemeslodes pusēs, nespēj savā starpā acumirklī sazināties bez palīglīdzekļiem, un tātad, diez vai viens "es" spētu uztvert sevi kā vairākus (potenciāli ne tikai divus, bet vairāk) fiziskus ķermeņus. Secinām, ka drīzāk jau šāds variants ir mazāk ticams nekā pirmais. Un tas, savukārt, nozīmē, ka nav iespējams pārnest eksistējošu "es" uz jaunu glabātuvi, vienkārši nodublējot vecās glabātuves materiālo sastāvu vai darbību, jo ja tas būtu iespējams, tad klonu gadījumos visa šī informācija kaut kādā mistiskā veidā pati no sevis sinhronizētos. Ja nesinhronizētos, tad katrs klons jau būtu atsevišķs, jauns "es", bet nevis primārais oriģināls, un, tātad, oriģinālu nedrīkst iznīcināt, jo tā būs slepkavība. Kopēšana no smadzenēm uz advancētu datoru dos labumu tikai ārējiem novērotājiem, bet priekš paša oriģinālā "es" tā būs nāve.
Iespējams, kvantu mehānika ar savām mīklām (quantum entanglement) satur atbildi uz vienu no abiem (vai pat abiem) jautājumiem. Iespējams, pastāv kādas "zemākas daļiņas" vai enerģijas, kuras var teleportēt vai pat klonēt, saglabājot sākotnējo "es", pat ja klonu gadījumā tas novestu pie "mistiskas sinhronizācijas". Figviņzin. Laiks rādīs. Bet varbūt arī nerādīs.