alvils
|
2016.11.02. - 21:18:15
Lai gan sevi uzskatu par sociāldemokrātu un katoli, tomēr neziedoju principā (izņēmums ir kolektes Baznīcas svētkos (arī šodien, Mirušo piemiņas dienā, tāda bija) un arī neskopojos ar ziedojumu tad, kad ziedojums ir ieejas maksa koncertos). Ja Latvijā vai pasaulē ir kādas problēmas, tad neticu, ka ziedojumu un labdarība tās atrisinās. Latvijā labdarības bezjēdzība ir sevišķi skaudra, jo Latvijā ir regresīva nodokļu politika - par pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku maksājam visaugstāko PVN likmi (citur Eiropā tā ir 0%), bet restorāniem ir PVN atlaides. Strādājošais maksā 36% soc. nodokli un 25% IIN, bet kapitāla īpašnieks no saviem ienākumiem maksā vien 10%-15%. Citur Eiropā ir progresīvie nodokļi, tai pašā UK augstāko ienākuma nodokļu likmi, šķiet, 45%, maksā paši turīgākie. Kāda jēga Latvijā nodarboties ar labdarību, ja šeit ir sistēmiskas kroplības? Arī katoļu Baznīcā Romas pāvests atkal un atkal saka, ka galvenais ir sistēmisks izmaiņas sabiedrībā, lai novērstu nabadzību un tikai tad var sekot lokāla labdarība. Bet diemžēl to daudzi nedzird, t.sk. sevišķi kurla ir Latvijas katoļu garīdzniecība.
Vienīgā lieta, par ko es tā īsti varētu iedegties un ziedot šeit un tagad, būtu topošās Rīgas koncertzāles ērģeles. Ļoti gribētu, lai Rīgā būtu īsta koncertzāle ar ērģelēm - īstām, nevis digitālām. Pat Pērnavā tāda ir. Viens no notikumiem ir Elbas koncertzāles pabeigšana Hamburgā - moderna, iespaidīga celtne ar teju 800.000.000 eur izmaksām, bet arī šajā jaunajā koncertzālē ir ērģeles. Rīgai un Latvijai šajā ziņā nevajadzētu krist kaunā.
Domāju, ka ļoti daudz pasaulei var sniegt arī darbojoties savā profesijā, lauciņā, hobijā vai savā biznesā (vai garāžā, kurā kaut kas tāds vēl tikai top). Piem., mans sapnis, kas pamazām piepildās, ir tieslietu un programmizstrādes automatizācija. Pat ja šī ideja ir balstīta uz merkantīliem mērķiem, ieguvums no tādu ideju realizācijas visiem būtu jebkurā gadījumā. Un vienmēr var meklēt un atrast jēgu savam ikdienas darbam. No savas pieredzes redzu, ka pasaulē nav tādu īpašo darbu, bez kuriem nu galīgi nevarētu iztikt. Visas profesijas un visi sasniegumi ir vajadzīgi. Piem., mūsdienu loģikas un mākslīgā intelekta attīstība nav iespējam bez sasniegumiem filosofijā, ētikā, estētikā, hardware, mehānikā, materiālzinātnēs, utt. Katrs labs darbs bīda kopējo attīstību uz priekšu. Un tā var veidoties labāka pasaule, ja vien atbalstam, ka šīs pasaule labumi pienākas visiem, nevis tikai saujiņai bagātnieku. Arī Google, lai gan galvenokārt pieder dažiem cilvēkiem, nebūtu bijusi iespējama bez neskaitāmiem citu darbiem fundamentālajās un inženierzinatnēs.