martinicus
|
2016.10.28. - 20:54:35
Vispār ir pierasts mazliet pārspīlēt un par depresiju saukt arī vienkārši kaut kādu īslaicīgu garastāvokļa sabojāšanos vai "life sucks" apātiju. Taču tā ne tuvu nav diagnoze.
Man ir labi pazīstams cilvēks, kuram ir reāla depresija, un tā izpaužas šādi. Nepārtraukta un stabila tendence saskatīt katrā notikumā vispirms slikto un sākt par to uztraukties līdz tādam līmenim, ka dreb rokas, paātrinās pulss, paaugstinās asinsspiediens. Piemēram, kāds no ģimenes saka: "Mēs sakrājām naudu braucienam uz ārzemēm, atvaļinājumā brauksim", un cilvēks momentā ir mežonīgā stresā - "teroristi visapkārt, lidmašīnas krīt, man nebūs miera ne brīdi, labāk nebrauciet... ".
Priekš šāda cilvēka paša arī brauciens uz ārzemēm arī ir neiespējams pasākums un milzīgs šoks - nevar atpūsties pludmalē vai izbaudīt tūrisma objektus, ja tev iekšas ir savilktas stīvas un viss dreb. Dzīvē visam ir jābūt saplānotam vismaz nedēļu uz priekšu. Ja kāds piezvana, ka atbrauks ciemos, tad sākas mežonīgs stress - mums taču nav nekā īpaša, ar ko pabarot, un cilvēki redzēs mani tādu, un es atkal uztraukšos par visu, ko viņi stāstīs, nē, labāk būtu, ja viņi neatbrauktu...
Un, protams, dažādi papildus bonusi - bezmiegs, nespēks utt. Tas viss ir pastāvīgs stāvoklis jau 20 gadu garumā, neskatoties uz lietotajiem antidepresantiem, trankvilizatoriem utt., kurus ārsts izraksta automātiski, jo nav īsti tādu zāļu, kuras izārstē līdz galam. Protams, zāļu rezultātā sabojāts kuņģis, sēž uz diētas - tikai maigs ēdiens.
Pirms sākās tās problēmas, cilvēks bija aktīvs, komandējumos izbraukāja visu PSRS un pēc tam ar sajūsmu stāstīja par pieredzēto, bija kopumā diezgan optimistisks, aktīvi saimniekoja pa mājām, rīkoja lielus ģimenes pasākumus. Noteikti bija no tiem, kuri par depresiju varētu teikt "
I sto pudof - nebūs... ". Un tagad arī pats ir dusmīgs uz sevi, ka viss ir tā, kā ir. Tad, kad uznāk tā drebēšana, cilvēks pats arī saprot, ka tas nav pareizi un ka nav redzama iemesla stresot, taču to nevar kontrolēt. Tas ir apmēram kā ja kāds tevi sakaitina un tu kļūsti dusmīgs - pamēģini tajā brīdī uzreiz momentā nomierināties un nebūt dusmīgs - tas vienkārši nav iespējams. Pat ja tu apturēsi vārdus un mierīgi sēdēsi malā, iekšēji tik un tā viss vārīsies. Un depresijas slimniekiem tādas negatīvu nekontrolējamu emociju vētras ir ilgstoša, hroniska parādība - zini, ka nav pareizi un nav jēgas, bet organisms nepakļaujas kontrolei. Lūk, tāda ir īsta depresija, bet nevis "man uznāca melnie". Priecāties dzīvē!!! Par ko incanti? Nekad neparko nepriecājos.
Var priecāties, ka nav tik slikti kā tiem, kam ir sliktāk. Man no dzimšanas ir slikta redze, bet kad paskatos, kā mokās pavisam neredzīgie, tad es kļūstu pateicīgs (nezinu tikai, kam - reliģiju esmu pirms kāda laika kaut kur mazliet pazaudējis), ka es varu vismaz tik daudz. Jā, atzīstos, bieži esmu naivs un sentimentāls, taču esmu tāds apzināti, jo ja tas ļauj dzīvot patīkamāk, tad labāk būt naivam un brīžiem laimīgam nekā ciniķim un nekad nepriecāties par to, ka vispār eksistē Sākumā domāju, ka es tāds viens muļķis, bet tad lasot Karlosa Kastanjedas grāmatas atradu tādu terminu "apzināta muļķība" - tas diezgan labi raksturo to, kā es skatos uz lietām - nospļaujos uz visu to sarežģīto, ko cilvēki ir izdomājuši sevis mocīšanai (ekonomika, politika utt.) un mācos atjaunot iekšējo bērnības vienkāršību. Ehh, aizfilozofējos, sorrrry