mandragora
|
2008.10.08. - 19:42:23
Par depresiju
Bez šaubām Jūs jau pazīstiet vismaz dažus no depresijas simptomiem, un esiet piedzīvojuši tās postošo ietekmi uz Jūsu dzīvi.
Depresija ir bieži sastopama slimība, kas piemeklē daudzus cilvēkus visā pasaulē. Aptuveni 10 – 15 % no visiem iedzīvotājiem dzīves laikā cieš no depresijas, un tā biežāk skar sievietes un vecus cilvēkus. Tai pašā laikā depresijas ārstēšanai pieejami vairāki terapijas veidi, un lielākajai daļai cilvēku depresiju var sekmīgi izārstēt.
Viena no īpatnībām, kuru dēļ depresijas diagnostikā var rasties grūtības ir tā, ka jebkuriem diviem cilvēkiem nekad nebūs pilnīgi vienādi simptomi, kas saistīti ar depresiju. Simptomi, ko novēro visbiežāk ir šādi:
* aizkaitināmība
* vainas un/vai bezspēcības apziņa
* trauksmes sajūta
* nespēja koncentrēties vai pieņemt lēmumus
* samazināta apetīte
* intereses zudums par personisko izskatu
* intereses zudums par iecienītajām izklaidēm
* miega traucējumi (iespējamas aizmigšanas grūtības pirmo reizi dodoties pie miera, vai arī grūtības aizmigt pēc pamošanās nakts laikā)
* no rītiem grūtības piecelties no gultas
* pastāvīga noguruma sajūta vai enerģijas trūkuma izjūta
* svara izmaiņas
* fiziski simptomi – tādi kā galvas sāpes, vai muguras sāpes
Šie simptomi parasti attīstās vairāku nedēļu vai mēnešu ilgā laika periodā un vienlaicīgi kopā ir vairāki no tiem.
Ar depresiju saistīti daudzi mīti un nepareizas koncepcijas
Ir svarīgi saprast, ka depresija NAV:
# ikai nedaudz sliktāka pašsajūta: depresijai piemīt dziļš iespaids uz jūsu ikdienas dzīvi
# vājuma pazīme: vadošais uzskats par depresiju ir tāds, ka depresiju rada ķīmisku vielu, ko sauc par neirotransmiteriem, līdzsvara izmaiņas smadzenēs. Cilvēka personība un stresu veicinoši notikumi dzīves laikā var veicināt depresijas epizodes attīstību
# sods par to, ka Jūs esat slikts cilvēks: depresija ir slimība, kas var piemeklēt jebkur
# kaut kas par ko būtu jājūtās vainīgam: atcerieties – tā nav Jūsu vaina
Negatīvas domas?
Daudzi cilvēki uzskata, ka depresija izzudīs, ja cietējs vienkārši papūlēsies domāt pozitīvi vai arī uzsāks izklaides. Diemžēl šie cilvēki nesaprot, ka depresija ir slimība, kurai nepieciešama specifiska ārstēšana – tāpat kā jebkurai citai slimībai.
Šāds sapratnes trūkums pats par sevi var veicināt depresijas pacienta bezpalīdzības un atsvešinātības sajūtu attīstību. Tas nozīmē arī to, ka cilvēki ar depresiju bieži nevēlas pavēstīt par savu stāvokli kolēģiem un draugiem.
Dažkārt cilvēki nonāk depresijā pēc tam, kad tie iziet cauri stresu pārpilnam periodam savā dzīvē – piemēram pēc tuva radinieka vai drauga nāves, vai arī pēc darba pazaudēšanas, un ir pierādījumi tam, ka vismaz daži cilvēki pārmanto depresijas attīstības risku.
Laimīgā kārtā depresijas ārstēšanai pieejams zināms daudzums efektīvu zāļu un psiholoģisku terapiju, tādēļ lielākajai daļai pacientu slimību var sekmīgi ārstēt. Apmeklājot savu ārstu un diagnosticējot savu depresiju Jūs jau esat spēruši pirmo soli ceļā uz izveseļošanos.