gints76
|
2008.09.18. - 11:52:33
Latvijā parasta ligzdotāja un nometniece ir pelēkā vārna Corvus corone cornix. Daļa putnu rudenī klejo uz dienvidiem, savukārt citi ieceļo no ziemeļiem un austrumiem. Reti sastopama melnā vārna Corvus corone corone (skat. zemāk). Zināms viens jaukta pāra ligzdošanas gadījums 2007. gadā, kad melnā vārna ligzdoja pārī ar pelēko vārnu (Millers, Roze 2008).
Literatūra un internets
Saīsinājumi
Baumanis J., Mednis A. 1985. Latvijas ornitofaunistikas komisijas darbības pārskats (1978-1984). - Retie augu un dzīvnieki: 38-44. BirdLife International 2007. Species factsheet: Corvus corone. Downloaded from
http://www.birdlife.org on 18.9.2008. Madge S., Burn H. 1994. Crows and Jays. A Guide to the Crows, Jays and Magpies of the Wold. Helm. Millers K., Roze V. 2008. Melnās un pelēkās vārnas ligzdošanas gadījums Mērsragā. - Putni dabā, 1: 22. Mullarney K., Svensson L., Zetterström D., Grant P.J. 1999. The most complete field guide to the birds of Britain and Europe. Collins. Виксне Я.А. 1967. Новые встречи редких и залетных птиц в Латвии - Итоги орнитологическичх исследований в Прибалтике. Тр. V Прибалт. орнитол. конф. Таллин, 57-62. Янаус М. 1983. Птицы Латвии - Территориальное размещение и численность. Под. ред. Я.Виксне, Рига, 147-148.
Melnā vārna Corvus corone corone
Izplatīta Rietumeiropā un austrumu Āzijā - attiecīgi pasugas corone un orientalis. Saskarsmes apgabalos hibridizējas ar pelēko vārnu, tāpēc ilgstoši pastāv jautājums - vai tās ir vienas sugas pasugas, vai tomēr divas dažādas? Pēdējā laikā taksnomisti sliecas atzīt, ka tās tomēr ir divas sugas un diskusija ir vairāk par to vai dalījums jāveic divās vai trijās sugās, nodalot atsevišķi arī pasugu orientalis (skat. pielikumu par taksonomiju zemāk). Pastāv iespēja, ka Rietumeiropas melnā vārna reizēm piebiedrojas Baltijas un Krievijas pelēkajām vārnām, kas pavasarī atgriežas no klejojumiem Centrāleiropā. Publikācijās minēti četri melnās vārnas sastapšanas gadījumi Latvijā (Виксне 1967; Янаус 1983; Baumanis, Mednis 1985), tomēr vismaz daži no tiem var izraisīt šaubas, jo ne reti jaunie krauķi pavasarī saglabā pilnīgi melnus knābjus un var maldināt neuzmanīgu novērotāju.
Melnās vārnas atšķiršana no jaunā krauķa. Rudenī un ziemā jaunie krauķi maz atšķiras no melnajām vārnām. To knābji ir melni un saglabājas apspalvojums pie knābja pamatnes. Raksturīgo pieauguša krauķa knābi jaunie putni iegūst no februāra līdz maijam. Tātad, pat līdz vasaras sākumam daži jaunie krauķi var saglabāt tumšu knābi, un līdzināties melnajām vārnām. Lai putnus atšķirtu, uzmanīgi jānovērtē knābja forma - krauķim knābis ir samērā smails un augšknābja gals nav izteikti liekts lejup, vārnai - knābis ir masīvāks, diezgan strups ar izteiktu augšknābja gala liekumu uz leju (skat. foto attēlus). Citas atšķirības: krauķim galvas augšdaļā reizēm neliels pacēlums, vārnai galvas virspuse plakanāka, vienmērigi noapaļota. Pieredzējis novērotājs krauķi var atšķirt arī pēc lidojuma. Krauķim spārnu vēzieni ir ātrāki, elastīgāki un dziļāki. Arī spārna forma ir nedaudz atškirīga - krauķim spārni ir šaurāki un smailāki (Mullarney et al. 1999).