alvils
|
2016.12.17. - 15:22:58
It kā nē. Nākotnes iecere ir tikt pie telomerāžu terapijas, atjaunoties un tad jau varētu priecāties ar twinkiem vai arī večiem, kas būtu atjaunojušies.
Lai cik arī visas šīs runas neizklausīties nejēdzīgas, tomēr pasaulē ir nopietni cilvēki, kas reāli darbojas šajā virzienā. Jau vairākus gadu desmitus tiek veidoti kognitīvās arhitektūras projekti, bet visperspektīvākais šķiet pirms kādiem nepilniem 10 gadiem iesāktais OpenCog projekts, kuru praktiski izmanto un komerciāli sponsorē Hanson Robotics - amerikāņu dibināta Honkongas firma, kas ražo pasaulē cilvēkiem vislīdzīgākos humanoīdus.
OpenCog ir open source projekts un katrs var piedalīties ar savu koda ieguldījumu vai ar sponsorēšanu. Šāda projekta mērķi - radīt cilvēka līmeņa un tad pārcilvēciska līmeņa inteliģenci - var šķist vienkārši muļķīgi un nejēdzīgi, bet projektu tomēr atbalsta komerciāls uzņēmums un projekta priekšgalā ir zinātnieks, kas izdevis vairākas monogrāfijas Springer un ir visādi citādi atzīts zinātnieks (atšķirībā no Latvijā zināmiem šarlatāniem Buiķa, Šipova, utml.). Vispār Artificial General Intelligence kā zinātnes nozare ir tā pa īstam sākusi attīstīties tikai pēdējos 10 gados, kad tiek organizēta sava konference (ar ļoti prestižu dalībnieku loku, piem., The New York Times vienu zinātnieku ir nosaucis par AI tēvu), ir savs žurnāls Artificial General Intelligence de Gruyter izdevniecībā un iznāk monogrāfijas. Daudziem nav pieņemams, ka šādām lietām tiek tērēta nauda, bet ir ļoti gaiši prāti, kas tic šādiem mērķiem.
Ja tā padomā, tad inteliģence ir viss, kas ir vajadzīgas labākas cilvēces attīstībai - lai turpinātu Mūra likumu, ir vajadzīga algoritmu paralelizācija, bioloģijā un medicīnā ir vajadzīgas zināšanu bāzes un efektīva zināšanu race, lai simulētu un radītu jaunas zāles, ir vajadzīga automātiskā programmēšana, utt. Un to visu varētu nodrošināt AGI.
OpenCog jau nav nekāds brīnums - tā faktiski ir zināšanu bāze, kurā ir meta-(meta-... )-apmācīšanās iespējas un tieši šo meta līmeņu iespējošana rada self-awareness un self-consciousness un padara automātisku attīstīšanos iespējamu. Tas nav nekas fundamentāli jauns, datu apstrādē tas jau notiek, bet tur galvenokārt met-apmāca modeļu skaitliskos parametrus, daudz būtiskāk būtu apmācīt arī pašu modeļu struktūru. Bet tas ir ļoti jauns lauks un neizdodas atrast kaut ko par tā attīstību, iespējams tāpēc, ka visas modeļu meklēšanas metodes balstās uz metrikām - ar tām var salīdzināt parametrus, bet struktūras salīdzināt maz iespējams - jo pat sīkas struktūras izmaiņas rada milzīgas atšķirības to darbība. Tāpēc arī automātiskā programmēšana un programmu meklēšana stagnē.
Bet katrā ziņā - tāds projekts kā OpenCog, kura katrs var piedalīties un ar kura palīdzību katrs var radīt labāku nākotni visai cilvēcei - tāds projekts rada milzīgu interesei un dod lielu enerģiju. Kaut kā tāda veidošana ir daudz reālāks ieguldījums labākas pasaules veidošanā nekā lokāla labdarība Ziemassvētku akcijās. Es arī nedaudz cenšos tajā piedalīties, bet esmu galīgs iesācējs, tur tomēr ir zināma teorija.