alvils
|
2017.01.20. - 21:59:48
Izlasīju inaugurācijas runu... The Economist savā pirmajā numurā pēc ASV vēlēšanu rezultātu paziņošanas pieminēja faktu, kuru ir grūti aizmirst: JOPROJĀM 50% NABADZĪGĀKO AMERIKĀŅU ŠODIEN DZĪVO SLIKTĀK NEKĀ 1970-JOS GADOS! Jā, šodien gandrīz katrs var atļauties mobilo telefonu vai klēpjdatoru, taču cenas par mājokli, par koledžas un augstāko izglītību, par veselības aprūpi - tas visas ir augušas neaptverami kopš 70. gadiem un tas arī rada labklājības kritumu, kuru nekādi sociālie tīkli vai viedtelefoni tomēr nespēj kompensēt. Un ja mūsdienās arī ir kāda labklājība, tad bieži vien tā ir ilūzija, kas ir ņemta uz kredīta - pasaulē nekad nav bijis tik daudz parādu, kā šobrīd. Un tieši šie nabadzīgākie cilvēki gan ievēlēja Trampu, gan nobalsoja par Brexit (jo nevienlīdzība un labklājības valsts iziršana arī Rietumeiropas problēma), jo liberāļi un tradicionālie konservatīvie nespēja vai negribēja piedāvāt alternatīvu tam, kas notiek - tehnoloģijas mazina darbavietas, ienākumi no tehnoloģijām pienākas tehnoloģiju (kapitāla) īpašniekiem un tādejādi nevienlīdzība aug.
Jau Trampa runas pirmās frāzes bija salti meli. Tramps saka, ka Vašingtonas birokrāti esot sagrābuši varu un bagātības. Tie ir salti meli. Kaut vai tāds fakts - ir bijuši gadi, kad Latvijas Bankas prezidents ir saņēmis lielāku algu nekā ASV visas Federālo Rezervju sistēmas (sastāv no 12 reģionālām bankām) vadītājs (starp kuriem ir bijis ne mazums leģendu)! ASV caur valdības un pašvaldību budžetiem pārdala 40% no IKP (Latvijai šis rādītājs ir zem 30% - tas liecina, cik Latvija ir aziātiska), bet tas ir ļoti normāls rādītājs Rietumu demokrātijās, Ziemeļvalstīs tas var būt virs 50%. Tramps ne ar vārdu nepieminēja nevienlīdzību, kuru ir radījuši tieši privātie biznesi un nevis ierēdņi.
Tramps aicināja uz izolacionismu - atgriezīs Amerikā darbavietas. Grūti iedomāties, ar kādiem līdzekļiem tas tiks darīts. Ja ASV strādnieki būtu gatavi strādāt par Austrumāzijas strādnieku algām, tad darbavietas nemaz nebūtu atstājušas Ameriku. Trampa skatījums uz biznesu, ražošanu ir tik novecojis, Trampa skatījumā nav vietas tehnoloģijām, robotikai, viedumam, mākslīgam intelektam. Kamēr Eiropā Parlaments ir sācies debatēt, kā rīkosies gadījumā, kad būs parādījies pārcilvēciskais (superhuman) intelect, tikmēr Tramps vēl tic, ka ražošana spēj radīt darbavietas, kas turklāt būtu piemēroties mazāk profesionāliem darbiniekiem.
Tramps minēja milzīgus infrastruktūras darbus, kurus pieredzēšot Amerika (dzelzceļi, ceļi, utt.), bet tā arī neizdevās saprast ne to, kur valsts ņems naudu to finansēšanai, ne arī to, kāpēc brīvā tirgus modelis nav spējis šādu infrastruktūru izveidot un uzturēt līdz šim un kāpēc pēkšņi šajā sfērā ir jāatsakās no brīvā tirgus.
Protams, Trampa runa ir lieliska retorika, bet skatījums ir tik pagājīgs.
Un tomēr, esmu tīri priecīgs par to, ka Tramps ir ievēlēts. Pasaulei ir vajadzīgas lielas pārmaiņas un jo ilgāk pie varas būs tie, kas šīs pārmaiņas kavēs, jo nepieciešamība pēc pārmaiņām kļūs acīmredzamāka un spriegums, kas nepieciešams to iedzīvināšanai - daudz augstāks. Trampi, brexiti, lepēnas, adf’i - tas viss pašreizējai elitei liks aizdomāties, ka business as usual neder un ir nepieciešami radikāli risinājumi. Man tas ir skaidrs - ieguldījumi tehnoloģijās, tehnoloģiju izmantošana un universālais pamatienākums. Jautājums, kad to sapratīs pašreizējā elite (tajās valstīs, kurās tā vēl ir pie varas) un kad to sapratīs nabadzīgākie 50%?