hermejs
|
2009.02.03. - 00:41:41
Čigānu tautas folklorai raksturīgie žanri ir dziesmas, pasakas, leģendas, anekdotes un parunas. Dziesmu žanri ir visdažādākie: liriskās, episkās, kara dziesmas. Speciālisti atzīst, ka čigāniem ar latviešiem ir kopīgi tādi populāri žanri kā bāreņu dziesmas, krogus (dzīru) dziesmas. Čigānu pasakās lielu vietu ieņem sižeti, kas apraksta burvestības, velna izdarības, miroņu celšanos no kapa.
Daudzas pasakas attēlo čigānu sadzīvi, stāsta par to, kā čigāns piemāna un piemuļķo muižnieku, kā iemīlas un nolaupa līgavu, kā piedalās zirgu zagšanā.
Čigānu mūzikai ir bagāta ornamentika, sarežģīta ritmika, spilgti emocionāls atskaņojums un improvizējoša muzicēšanas maniere. Tā ir visā pasaulē iecienīta mūzika: flamenko stils Spānijā, verbunkošs Ungārijā, bet Krievijā – slavenās čigānu romances ģitāras pavadījumā.
Čigānu literatūra radās 20 gadu vidū, kad uz krievu alfabēta pamata tika izveidota čigānu rakstība. Vienotas čigānu literālās valodas nav, jo čigānu valodai ir daudz dialektu. Līdz ar to tas ierobežo rakstnieku darbību un lasītāju skaitu, jo attiecīgo rakstnieku darbus saprot tie čigāni, kas runā attiecīgā autora dialektā. Kopš 60. gadiem čigānu rakstnieki arvien vairāk raksta to valstu valodā, kurā viņi dzīvo.
http://www.romi.lv/index.php?option=c...amp;lang=lv